28262

Перш за все слід зазначити, що мистецтво аборигенів Австралії можна поділити на обрядове, яке створюють під час підготовки до короборі, та декоративне, що набуло поширення завдяки туризму. Проте, ззовні вони абсолютно не відрізняються одне від одного. Подібне явище притаманне і усній народній творчості: міфи, відомі лише посвяченим чоловікам, дуже схожі на казки, що їх розповідають жінки для розваги.

Серед австралійців поширені декілька видів візуального мистецтва: прикрашання тіла, зброї, обрядових чурінгів, наскельний живопис,  на Пн., Пн.-Сх. і Пд.-Зх., малюнки на корі - здебільшого Пд.-Сх. Для Західної частини континенту притаманним є геометричний орнамент, для Східної - образні зображення.

Щоб зрозуміти їхню творчість, проаналізуємо причини її своєрідності. Австралія довго була ізольованою від зовнішнього впливу. Флора і фауна тут переважно ендемічні. Тому унікальною є не лише зовнішність (гени) австралійців, але і їх культура. З тих само причин вони зупинились у розвитку на етапі кам’яного віку. Їжі на континенті вдосталь, хижаків майже немає - відсутність прогресу; немає і копитних - відсутність відтворювальних форм господарства.

Аборигени поділяються на племена, фратрії, “шкіри” - секції, за допомогою яких визначають, хто з ким має право одружуватись. Також кожна людина має свій тотем. У ролі тотему найчастіше виступає тварина, але з певними антропоморфними рисами. Знаходимо подібне і у фольклорі, де герої легко перевтілювались у тварин, та у живописі: подекуди зустрічаються зображення тварин, схожих на людей, і людей у позах тварин.

На Півночі Австралії поширеним є живопис у “рентгенівській” техніці. Тварини намальовані у розрізі, видно кістки, м’язи та органи. Цікаво, що обрядовою творчістю займаються переважно чоловіки, а розрізати і готувати деяких звірів мають право теж лише чоловіки.

Також для племен Північної частини континенту важливим є умовний поділ тіла на частини. Деяким племенам заборонено вживати у їжу певні частини тіла тотемних тварин, наприклад, кінцівки. Бачимо, що фаланги часто заповнюють різною штриховкою, підкреслюючи це членування.

Так само австралійці вірять, що частини тіла людини належать його родичам. Тобто, якщо праве плече, яке належить дядькові аборигена, у нього болить, він розуміє, що дядько збирається до нього  навідатись.

Цікавими є зображення духів, пов’язаних із культом плодючості. Це - антропоморфні персонажі зі збільшеними статевими органами. По-перше, увага до геніталій є нормальною для багатьох первісних культур, адже для них важливим є продовження роду. По-друге, австралійцям притаманний чіткий розподіл обов’язків між статями; жінка вважається власністю чоловіка; на чоловічі короборі жінок не допускають і навпаки. Тому не дивно, що у зображеннях духів підкреслюється їх стать.

Інколи орнаменти на тілах розглядають як татуювання, проте це необґрунтована думка. Справжніх татуювань австралійці не роблять, лише прикрашають тіло шрамами - це вважається привабливим. Але справжнє мистецтво, грубувате і канонічне, бачимо у розписуванні тіл учасників короборі. Тут не допускаються жодні помилки: обряд не починається, доки візерунки не будуть ідеальними.  Вони малюють лінії вохрою і глиною, підкреслюючи обриси тіла, приклеюють до шкіри пух, виготовляють спеціальні маски.

Багато спільного з нанесенням шрамів на тіло мають орнаменти на обрядових чурингах та ванінгах. Чуринги - овальні камені чи дерев’яні пластини, прикрашені геометричним узором, що позначають тотем, хоча, візуально вони його не нагадують. Ванінги бувають різної форми, яка не залежить від того, якій саме тварині вони присвячені. Проте, ванінги закріплені за певним тотемом і не використовуються у обрядах, пов’язаних з іншими.

Особливо цікавий живопис на корі дерев. Частіше зустрічаються багатофігурні композиції, він ілюструє відомі міфи і перекази. Наприклад, промальовка картини, створеної з приводу загибелі  аборигена його другом. Угорі ми бачимо друзів загиблого. Середня частина - лабіринт із завитків та зигзагів, що оплутує фігури тварин. Це можна розглядати як потойбіччя, куди потрапляють душі, Час Сновидінь, де вони зустрічаються з прадавніми тотемами. (Час Сновидінь не є минулим, це - щось на зразок іншого світу, що існує паралельно). У нижній частині, за однією версією - духи, що згубили аборигена. За іншою - душі, що готові іти у цей світ.

Містика присутня у кожному аспекті життя австралійців, не є виключенням і мистецтво. Проте, з появою на континенті туристів, творчість перестає бути справжньою. Аборигени  користуються синтетичними фарбами, стилізують малюнки під європейський смак, і усе менше змісту у них вкладають

Comments

You need to login for comment.